graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Choose Your Location

Om CVLI

Om CVLI Danmark

Finn Andersen

Vi har en aftale med filmstudier og producenter – således at CVLI Danmark kan give retslig licens til kirker og til kirkelige organisationer, således at de kan bruge dvd med film, streame film eller på anden måde vise film.
Hver organisation skal have sin egen licens.
Licensen giver dækning både til at vise nogle få minutter eller en hel film.

Vores Kirke Video Licens er en af de mest økonomiske og nemme måder at bruge film på, for kirker og andre kirkelige organisationer. På denne måde kan de beskytte sig mod at blive fanget i ulovlig brug af film.

Se mere om vores historie her.

Hvad licensen dækker

  • Præster og kirkelige medarbejdere kan bruge film til at illustrere punkter i prædiken eller undervisning.
  • Søndagsskoler, konfirmander og ungdomsgrupper kan se de nyeste videoer.
  • I undervisnings situationer kan du bruge film i undervisningen og træning.
  • Kirker og kirkelige foreninger kan holde filmaftner.

Hvad licensen ikke dækker

Denne licens dækker ikke film som er kopieret fra en anden eller fra tv’et. Licensen giver heller ikke mulighed for at kræve betaling for deltagelse eller hvor filmforevisningen er annonceret i offentlige medier eller steder.

Denne licens dækker producerede dvd”er som er købt, lejet, streamet eller lånt. Se hele listen med vilkår og betingelser.

Screenview – gratis med licensenlogo-screenvue

Til hjælp for at finde illustrationer til prædikerne, taler og anden undervisning har alle medlemmer af CVLI en gratis standard adgang til ScreenVue. Gå tilwww.screenvue.com og brug vores medlemsnummer til at logge ind. (Vi sendte sammen med kvittering for tilmelding – kontakt os for at få den igen).

Gør det rigtige

Deltag med over 60.000 kirker, lejre, kristne skoler og børnepasningscentre i hele Nordamerika, der er afhængige af CVLI og Church Video License. Globalt dækker CVLI over 100.000 medlemmer.

Movie Ideas