graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

Taken 3

Liam Neeson, Forest Whitaker, Famke Janssen, Maggie Grace og Dougray Scott er alle sammen skuespillere i verdensklasse. De er tilsammen med til at gøre “Taken 3” til en filmoplevelse, der på mange måder er rigtig seværdig, fordi disse skuespillere er rigtig dygtige.

Sam Spruell er i rollen som superskurken Malankow det svage led i rollelisten til “Taken 3”. Sam Spruell, hvem er han? vil mange sikkert tænke. Og jeg synes, at “Taken 3” mister karakter på grund af skurkekarakteren, Malankov, og den historie, manuskriptet giver ham i rollen.

Filmens historie er en fortsættelse af den, vi kender fra “Taken” og “Taken 2”. Bryan Mills (Liam Neeson) lever fortsat det tilbagetrukne singleliv med enkelte småjobs sammen med sine tidligere CIA-venner. Datteren (Maggie Grace) er flyttet sammen med kæresten, og Bryans ekskone Leonore/Leni (Famke Janssen) har fundet en ny mand, hvor forholdet dog knirker. Leni tager kontakt til Bryan, og de aftaler at mødes i Bryans lejlighed. Da Bryan kommer til lejligheden, finder han sin ekskone myrdet.

Begyndelsen på “Taken 3” har på mange måder så meget kant og er så dramatisk, at man sidder med en stor lyst til at se filmen færdig. Men “Taken 3” mangler genialitet på trods af gode skuespilpræstationer og særligt en udmærket præstation at Forest Whitaker. Filmens historie er bare ikke god nok. Der mangler et genialt tvist, noget overraskende. Det hele er lidt for forudsigeligt og næsten trivielt.

Se hele anmeldelsen på filmogtro.dk

 

« »

CVLI does not necessarily endorse the entire content of any movie listed. Before showing any movie, in whole or in part, please preview and determine if the footage is appropriate for your intended audience.

Gør det rigtige

Deltag med over 60.000 kirker, lejre, kristne skoler og børnepasningscentre i hele Nordamerika, der er afhængige af CVLI og Church Video License. Globalt dækker CVLI over 100.000 medlemmer.

Film ideer