graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

Flygtninge

All Saints

MED HÅB MOD HÅB Filmen "All Saints" er baseret på en virkelig historie og skildrer fortællingen om Michael Spurlock, der lige efter sin ordination til præst bliver ansat to måneder i en kirke for at lukke...

Se mere

Flugten til Nice

ET PAR DRENGES EVENTYRLIGE OG BARSKE OPLEVELSER Som 12-årig oplevede Joseph Joffo at måtte flygte fra Paris. Det var i 1942, og tyskerne var i færd med at tage kontrollen i Frankrig. I håb om at...

Se mere

The Zookeeper’s Wife

SKJULESTED FOR JØDER Antonina (Jessica Chastain) og Jan (Johan Heldenbergh) Zabinska havde et meget tæt forhold til dyrene i deres zoologiske have i Warszawa. Antonina gik og snakkede med dyrene, og i hjemmet havde deres 5-årige...

Se mere

The Promise

OFRET PÅ NATIONALISMENS ALTER Produceren Ralph Winter kalder den en nødvendig film, hvor hensigten er at fortælle publikum, hvad der skete i det nuværende Tyrkiet under Det Osmanniske Riges sidste dage under første verdenskrig i 1915-18,...

Se mere

Fuglene over sundet

ET LYST KAPITEL MED SKYGGER De historiske begivenheder i forbindelse med jødernes flugt over Øresund i oktober 1943 rummer dramatik, mod, handlekraft, svigt og ondskab nok til en stæk actionfilm. Det er ikke det, vi har...

Se mere

COLONIA

FANGET I RELIGIØS KULT Vi er i Chile i 1973. General Pinochet har væltet præsident Allende ved et militærkup, og mange kommer i klemme i den efterfølgende udrensning. Den tyske fotograf Daniel (Daniel Brühl) er i...

Se mere

BEN-HUR (2016)

BEN-HUR - EN FORTÆLLING OM KRISTUS? Lew Wallace udgav i 1880 en bog, som blev mere populær end andre store romaner som Borte med blæsten og Onkel Toms hytte. Det er den eneste fiktive bog, der...

Se mere

En verden udenfor

Bankmanden Andy Dufresne (Tim Robbins) fængsles for det koldblodige mord på sin kone og dennes elsker. Han ankommer til et fængsel i 1940'ernes amerikanske sydsstatsmiljø og stifter hurtigt bekendtskab med livet "inden for murene". Her går...

Se mere

The Good Lie

I 1983 udbrød der borgerkrig mellem Nord- og Sydsudan. Over 20.000 børn flygtede - mange af dem var forældreløse. Vi følger en lille gruppe børn, som først går mere end 400 km mod Etiopien, dernæst 800...

Se mere

Gør det rigtige

Deltag med over 60.000 kirker, lejre, kristne skoler og børnepasningscentre i hele Nordamerika, der er afhængige af CVLI og Church Video License. Globalt dækker CVLI over 100.000 medlemmer.

Film ideer