graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

Ægteskab

KILLERS OF THE FLOWER MOON

Med afsæt i virkeligheden portrætterer Martin Scorsese et stykke amerikansk historie, der afslører den menneskelige naturs skyggesider. FORFRISKENDE COWBOY- OG INDIANER-WESTERN Da Ernest Burkhart, spillet af Leonardo DiCaprio, i begyndelsen af 1920’erne vender tilbage til Oklahoma efter...

Se mere

DOMMERENS VALG

JURA, RELIGION OG ETIK KOLLIDERER Samtidig med en vanskelig retssag, der kan betyde liv eller død for en teenager, rammes dommer Fiona Maye (Emma Thompson) af en krise på hjemmefronten. Det viser sig at være en dårlig...

Se mere

UNBROKEN: PATH TO REDEMPTION

I 2018 kom der en opfølger på Angelina Jolies Unbroken fra 2014 - den fantastiske historie om manden med de ni liv, amerikaneren med italienske rødder, Louis Zamperini. Han var i 1930’erne et stort løbetalent, som var med...

Se mere

EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

HØJ MÆRKELIGHEDSFAKTOR Anledningen til denne anmeldelse er, at filmen er nomineret i den kommende Oscar-uddeling (i kategorierne bedste film, bedste instruktion, bedste kvindelige hovedrolle, bedste kvindelige birolle, bedste mandlige birolle, bedste originale manuskript m.fl.). En af mulighederne,...

Se mere

SUNRISE: A SONG OF TWO HUMANS

Vi kender det. Livet er spændt ud mellem de to poler, der hedder sorg og glæde. Med sorgen følger afmagt og måske meningsløshed. Med glæden følger overskuddet og bekymringsløsheden. Få ting i menneskelivet kan fremkalde følelser rettet mod begge...

Se mere

MIN SØNS FAMILIE

KÆRLIGHED OG BLODSBÅNDDen anmelderroste instruktør Hirokazu Koreeda har kreeret et poetisk familiedrama, som spiller på alle tangenter med æstetik og musik. Ryota og Midori får et livsændrende telefonopkald fra hospitalet med en meddelelse om, at deres...

Se mere

Gør det rigtige

Kom sammen med over 100.000 kirker, lejre, kirkelige organisationer og børnepasningscentre i hele verden, der er medlemmer af CVLI og Church Video License.

Film ideer