graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

Fortid

Vores livs ferie

TO GAMLE I EN AUTOCAMPER Advarsel: Filmens slutning bliver afsløret i anmeldelsen. Vi er i nutiden, i USA, hvor det gamle ægtepar Ella (Helen Mirren) og John (Donald Sutherland) begge har alvorlige sygdomme. Hun har uhelbredelig...

Se mere

Irrational Man

Den ene hovedperson er filosofiprofessor Abe Lucas (Joaquin Phoenix). Han kommer som ny underviser til det lille lokale universitet, hvor de har hørt rygter om, at han er en provokerende underviser og en charmerende dameven. Men...

Se mere

Kvinden i Guld

Der er fortsat omkring 100.000 malerier fra nazisternes plyndringer af jødiske hjem, som ikke er leveret tilbage til ejerne. Filmen er baseret på virkelige begivenheder og fortæller en stærk historie om en jødisk kvinde, der ønsker,...

Se mere

Praktikanten

Nogle komedier er udelukkende platte og fyldt med tomme kalorier. Det er ikke tilfældet med komedien ”Praktikanten” med Robert De Niro og Anne Hathaway i hovedrollerne, selv om der er enkelte platheder undervejs. Det er en...

Se mere

Tracks

Det er et stykke tid siden, jeg så den australske film "Tracks". Den har ikke sat sig uudslettelige spor. Det gør i øvrigt kun få film. I hvert fald hos undertegnede. Det kan hænge sammen med,...

Se mere

10.000 B.C.

"Primitiv fortidsfilm." Vi er rykket 12.000 år tilbage i tiden. Vi er hos en lille stamme, der primært lever af at jage gigant-mammutter i de snekolde bjerge. Slavejægere kommer og røver det meste af stammen, hvorefter...

Se mere

Kvinden der forsvandt

Gillian Flynns megabestseller, Gone Girl (Kvinden der forsvandt), blev sidste år omsat til en blockbuster i form af David Finchers "Kvinden der forsvandt". Filmen blev ligesom bogen godt modtaget af både kritikere og publikum. Forståeligt nok,...

Se mere

De andres liv

Før muren faldt for 25 år siden - Vi er i DDR, året er 1984. Så tæt på – og alligevel så fjernt. Stasi garanterer for statens sikkerhed gennem overvågning af borgere med mistænkelig adfærd. I...

Se mere

Gør det rigtige

Deltag med over 60.000 kirker, lejre, kristne skoler og børnepasningscentre i hele Nordamerika, der er afhængige af CVLI og Church Video License. Globalt dækker CVLI over 100.000 medlemmer.

Film ideer