graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

Kvinden der forsvandt

Gillian Flynns megabestseller, Gone Girl (Kvinden der forsvandt), blev sidste år omsat til en blockbuster i form af David Finchers “Kvinden der forsvandt”. Filmen blev ligesom bogen godt modtaget af både kritikere og publikum. Forståeligt nok, for filmen har et inciterende plot, der flere gange tager dig ved næsen – og det er jo skønt, når det sker!

Historien følger ægteparret Nick og Amy. De var bosat i New York og begge forfattere, men efter finanskrisen måtte de flytte tilbage til Nicks hjemstat, Missouri. Gennem flashbacks ser vi, at deres ægteskab er gået skævt. De taler dårligt med hinanden, og når det sker, er det ofte i form af skænderi. Filmens udspring er Nick og Amys femårs bryllupsdag. Nick kommer hjem og opdager, at Amy er forsvundet. Da hun er landskendt som en figur i hendes forældres berømte børnebøger, Amazing Amy, får sagen hurtigt landsdækkende presseomtale. I pressen mistænkes Nick snart for at have dræbt Amy, og flere og flere mystiske hændelser peger i retningen af, at Nick er en utilregnelig og kynisk psykopat. Men så længe Amys lig ikke er fundet, er det påstand mod påstand, og Nick fastholder sin uskyld.

Filmen er regulært medrivende og knippelgod underholdning. Ingen tvivl om det.

Se hele anmeldelsen på filmogtro.dk

 

« »

CVLI does not necessarily endorse the entire content of any movie listed. Before showing any movie, in whole or in part, please preview and determine if the footage is appropriate for your intended audience.

Gør det rigtige

Deltag med over 60.000 kirker, lejre, kristne skoler og børnepasningscentre i hele Nordamerika, der er afhængige af CVLI og Church Video License. Globalt dækker CVLI over 100.000 medlemmer.

Film ideer