graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

Good Kill

Jagerpiloten Tom Egan (Ethan Hawke) fra USA’s luftvåben er den dominerende hovedperson. Det er en historie om, hvordan en mand kan gå i opløsning på grund af et job, der går direkte ind på hans samvittighed. Tom Egan sidder ikke i flyet, der angriber Taleban, men han styrer det fra en hangar på den militære flyveplads ved Las Vegas. Med noget, der ligner et computerspil, opererer man de droner, der bruges i kampen mod formodede nuværende og kommende terrorister i Afghanistan. Det er især det sidste, der generer ham, for hvor mange civile er det i orden, at man dræber, for at undgå faren for, at terroristerne dræber amerikanske civile? Der går ti sekunder fra missilet er affyret og til eksplosionen kommer. I de ti sekunder ser man måske et par legende børn komme inden for sigtekornets ramme. Og som hans andenpilot siger, så er vi ved vores måde at bekæmpe terroristerne på måske i virkeligheden årsag til, at der bliver stadig flere af dem?

Det ligner science-fiction, men det er noget, der foregår i virkeligheden, siger en befalingsmand til et hold rekrutter. De nye piloter til dronerne hverves ikke længere blandt jagerpiloter, men mere blandt unge, der er dygtige til computerspil. Springet fra at lege med et computerspil og til at flyve en drone er ikke stort. Forskellen er, at med dronerne nedkæmper man ikke bare billeder på en skærm, men levende mennesker. Filmens titel stammer fra den bemærkning, drone-operatørerne kommer med, når de har en fuldtræffer.

Vi følger Tom Egans psykiske nedtur, der på fremragende vis gøres levende af Ethan Hawke, hvis mimik både kan vise den overfladiske gavtyv og den dybt deprimerede drukkenbolt. Nedturen udpensles gennem hans forhold til ægtefællen Molly (January Jones). Som han siger til en butiksansat, der nysgerrigt spørger til hans uniform: “Jeg har i dag dræbt seks terrorister i Afghanistan, og nu er jeg på vej hjem for at tænde grillen.”

Se hele anmeldelsen på filmogtro.dk

 

« »

CVLI does not necessarily endorse the entire content of any movie listed. Before showing any movie, in whole or in part, please preview and determine if the footage is appropriate for your intended audience.

Gør det rigtige

Deltag med over 60.000 kirker, lejre, kristne skoler og børnepasningscentre i hele Nordamerika, der er afhængige af CVLI og Church Video License. Globalt dækker CVLI over 100.000 medlemmer.

Film ideer