graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Choose Your Location

Loving

UMULIG KÆRLIGHED

Her er et virkeligt melodrama om den hvide Richard Lovings (Joel Edgerton) og den farvede Mildreds (Ruth Nugga) kamp om at få anerkendt deres ægteskab i det racismeplagede syden i USA i 1950’erne. Richard og Mildred vokser op i den samme lille by, hvor farvede og hvide lever sammen og hjælper hinanden uden at tænke nærmere over, om man har den ene eller den anden farve. På stedet hersker den almenmenneskelige ret, at man kan blive ansat hos en farvet arbejdsgiver, selvom man er hvid, eller at en hvid og farvet finder hinanden og vil giftes.

Mildred og Richard bliver gift i en anden stat
I 1958 tager de fra deres landsby i Virginia og bliver gift i staten Washington i al hemmelighed. Richard og Mildred venter deres første barn, og de ser lyst på fremtiden. Men hjemme møder de områdets landbetjent, der har hørt om ægteskabet. Ifølge statens love er det forbudt, og de bliver smidt i fængsel, hvor de får et brutalt ultimatum. Bliv i fængsel eller forlad staten Virginia i 25 år. De flytter derfor væk fra deres familier, venner og hjemstavn til en noget større by.

De sætter noget i gang
Mildred og Richard bliver en stadig større familie, og de holder fast i kampen for at kunne vende hjem som familie og bo, hvor de har lyst til, og sammen med dem, de vil. Tiderne skifter i 60’erne, men der begynder først at ske noget, da en kontakt til senator Bobby Kennedy medfører en højesteretssag, som ændrer lovene i alle stater – også i Virginia…

Se hele anmeldelsen på filmogtro.dk

 

« »

CVLI does not necessarily endorse the entire content of any movie listed. Before showing any movie, in whole or in part, please preview and determine if the footage is appropriate for your intended audience.

Gør det rigtige

Deltag med over 60.000 kirker, lejre, kristne skoler og børnepasningscentre i hele Nordamerika, der er afhængige af CVLI og Church Video License. Globalt dækker CVLI over 100.000 medlemmer.

Movie Ideas