graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

50/50

“Betænk at mit liv er et pust. Aldrig mere får jeg glæden at se.”

Sådan siger Job i Jobs Bog. At glæden og livet snart kan stoppe, bliver den barske realitet for Adam (Joseph Gordon-Levitt) i denne humoristiske film om en kræftsyg ung mand og de lidelser, det fører ham igennem.

Adam lever sit liv som en overset eksistens, hvor han stiltiende rydder op for sin wannabe-kunstner kæreste (spillet af Bryce Dallas Howard) og finder sig generelt i alt for meget. Han er typen, der ikke risikerer at løbe over for rødt eller have kørekort til en bil – da man jo som bekendt kan dø at sådanne ting. Uheldigvis rammes han af en sjælden kræftsygdom, som giver ham en overlevelseschance på 50/50.

Filmen undersøger forskellige måder at deale med sygdomsforløbet på, præsenteret igennem Adams bedste ven Kyles (Seth Rogen) vedholdende humoristiske tilgang, morens overbeskyttende og overbekymrede reaktion, terapeuten Katherines (Anna Kendrick) teoretiske og uerfarne metode, samt hunden Skeletor, der med sin magre tilstedeværelse altid minder Adam om kemoterapiens virkninger.

Plottet i filmen er altså alvorligt. En ubarmhjertig kamp mod en sygdom til døden. Emnet tackles på mange måder, men humoren fremstår som den forløsende udvej. Humoren fungerer i det hele taget overraskende godt i filmen, måske netop fordi filmen har en historie at fortælle. Adam ved, at han står over for døden, og derfor stiller sandheden sig også frem, da kæresten fx anvender muligheden for at sige, at hun egentlig også havde tænkt, at de skulle videre. Alt gik jo så fint. Det er et velkendt tema, at døden retter menneskers fokus på det væsentlige, men det behandles godt og forfriskende i filmen. Dog når filmen aldrig til Gud og et liv efter døden. Disse ting udebliver i filmens humanistiske univers – det vigtigste er, hvordan vi agerer her og nu.

Se hele anmeldelsen på filmogtro.dk

 

« »

CVLI does not necessarily endorse the entire content of any movie listed. Before showing any movie, in whole or in part, please preview and determine if the footage is appropriate for your intended audience.

Gør det rigtige

Deltag med over 60.000 kirker, lejre, kristne skoler og børnepasningscentre i hele Nordamerika, der er afhængige af CVLI og Church Video License. Globalt dækker CVLI over 100.000 medlemmer.

Film ideer