graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

MIN SØNS FAMILIE

KÆRLIGHED OG BLODSBÅND
Den anmelderroste instruktør Hirokazu Koreeda har kreeret et poetisk familiedrama, som spiller på alle tangenter med æstetik og musik.

Ryota og Midori får et livsændrende telefonopkald fra hospitalet med en meddelelse om, at deres søn blev forbyttet ved fødslen. Denne besked kommer som et chok. Ryota bliver pludselig i tvivl om hans faderfølelser, nu hvor Keita ikke er hans eget ‘kød og blod’. De mødes med den kærlige familie Saiki, som har opdraget deres biologiske søn. Faren har en lille isenkrambutik i deres let forfaldne hus i det knap så pæne kvarter, og de kører i en gammel bil. Alt dette forarger den ærekære Ryota.

Familien Nonomiya lever en moderne og succesfuld tilværelse. Faren Ryota er arkitekt og vægter karrieren højt. Moren Midori er hjemmegående og passer deres seksårige søn Keita. Hun er meget hengiven over for drengen og beskytter ham lidt i det skjulte imod farens perfektionisme. Keita er en blød dreng, som efter Ryotas mening er forkælet og mangler modspil for at blive stærk og succesfuld. Til en klaverkoncert bliver Ryota vred over, at en pige på tre år spiller et mere avanceret klaversstykke end Keita. Drengen gør, hvad han kan for at leve op til farens forventninger, men han bliver ikke set, fordi far aldrig er hjemme.

De to familier er diametrale modsætninger og udfordrer hinandens familieidealer. Hospitalet foreslår en ombytning af drengene inden skolestart, hvilket sætter tanker i gang hos Ryota, der i første omgang foreslår at tage begge drenge til sig. Derefter bliver han mere besat af tanken om sit ‘eget kød og blod’, hvilket får store konsekvenser for begge familier…

Se hele anmeldelsen på filmogtro.dk

« »

CVLI does not necessarily endorse the entire content of any movie listed. Before showing any movie, in whole or in part, please preview and determine if the footage is appropriate for your intended audience.

Gør det rigtige

Kom sammen med over 100.000 kirker, lejre, kirkelige organisationer og børnepasningscentre i hele verden, der er medlemmer af CVLI og Church Video License.

Film ideer