graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

MISS VIBORG

En førtidspensionist og tidligere skønhedsdronning og en rodløs og grænsesøgende teenager forsøger at snyde hinanden, men ender mod alle forventninger at danne et umage venskab.

EN STILLE OG RØRENDE FORTÆLLING 

Filmen beskriver et stille liv i en jysk provinsby – og alt er vel som det plejer at være, særligt i et boligkvarter med alment byggeri med lange boligblokke, opgange og førtidspensionister. Jo, filmen opfylder alle vores fordomme om, hvordan et sådant boligområde er!

Solvej, der er førtidspensionist og tidligere skønhedsdronning, lever et isoleret liv med vante rutiner og gamle knuste drømme. På sin el-knallert kører hun rundt med hunden, Poul Reichardt, og sælger sine receptpligtige piller i lokalområdet. Naboens datter, 17-årige Kate, er rodløs og grænsesøgende og bryder ind i nabolejligheden; men hun overraskes af Solvej. Da de forsøger at snyde hinanden, opstår der et uventet venskab. Måske kan de begge få mere ud af livet, hvis de bare tør?

Kate drømmer om at finde sin far – og tager afsted, mens Solvej får fat i en gammel bekendt med lastbil, og så går den vilde jagt ned gennem Europa. Solvej har også nogle ønsker og drømme og har i lang tid sparet penge sammen for at kunne tage til solkysten i Spanien, men kommer hun afsted?

Et varmt hverdagsdrama
Filmen er et dansk feel good-drama af Marianne Blicher om tre menneskeskæbner med Ragnhild Kaasgaard, Isabella Møller Hansen og Kristian Halken i overbevisende rollepræstationer.

Filmen, der er instruktørens spillefilmsdebut, er inspireret af hendes egen opvækst i Viborg. Stærke og vedkommende dramaer fra provins-Danmark er blevet et hit i danske biografer. Hvor kragerne vender og Onkel er gode eksempler på trenden, men nu følger “Miss Viborg” meget overbevisende trop med et humoristisk og underfundigt hverdagsdrama, som man bliver glad i låget over at se…

Se mere på www.filmogtro.dkk

« »

CVLI does not necessarily endorse the entire content of any movie listed. Before showing any movie, in whole or in part, please preview and determine if the footage is appropriate for your intended audience.

Gør det rigtige

Kom sammen med over 100.000 kirker, lejre, kirkelige organisationer og børnepasningscentre i hele verden, der er medlemmer af CVLI og Church Video License.

Film ideer