graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-ccli-trademark.svg CCLI Trademark Logo graphic-songselect-trademark.svg CCLI SongSelect Logo icon-megaphone-circle-line.svg Icon Megaphone icon-press-kit Press Kit Icon icon-fact-sheet Fact Sheet Icon icon-megaphone-circle-line-mobile.svg Icon Megaphone icon-close-filled.svg Icon Close icon-close-white.svg Icon Close icon-close-blue.svg Icon Close icon-earth-filled.svg Icon Earth icon-earth-line.svg Icon Earth Outline icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-finder-filled.svg Icon Finder Filled icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-headset-line.svg Icon Headset Line icon-letter-and-envelope-line.svg Icon Letter and Envelope Line icon-movie-download-line.svg Icon Movie Download Line icon-music-note-circle-line.svg Icon Music Note Circle Line icon-new-window-line.svg Icon New Window Line icon-new-window-line-blue.svg Icon New Window Line icon-page-ribbon-line.svg Icon Page Ribbon Line icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-person-filled.svg Icon Person Filled icon-play-circle.svg Icon Play Circle icon-recent-articles-line.svg Icon Article Line icon-stop-circle.svg Icon Stop Circle icon-play-pressed-circle.svg Icon Play Pressed Circle icon-question-mark-circle.svg Icon Question Mark Circle icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-quotation-end.svg Icon Quotation End icon-quotation-start.svg Icon Quotation Start icon-sheet-music-line.svg Icon Sheet Music Line icon-shopping-cart-line.svg Icon Shopping Cart Line icon-social-media-facebook-circle.svg Icon Social Media Facebook Circle icon-social-media-google-plus-circle.svg Icon Social Media Google Plus Circle icon-social-media-instagram-circle.svg Icon Social Media Instagram Circle icon-social-media-linkedin-circle.svg Icon Social Media LinkedIn Circle icon-social-media-pinterest-circle.svg Icon Social Media Pinterest Circle icon-social-media-twitter-circle.svg Icon Social Media Twitter Circle icon-social-media-youtube-circle.svg Icon Social Media YouTube Circle icon-social-media-twitter-filled.svg Icon Social Media Twitter Filled icon-stop-button-filled.svg Icon Stop Button Filled icon-translation-filled.svg Icon Translation Filled icon-regional.svg Icon Regional Map Pin icon-globe icon-chat.svg Icon Chat icon-clock-outline.svg Icon Clock Outline icon-headphones-outline.svg Icon Headphones Outline icon-pin-outline.svg Icon Pin Outline icon-article-line-mobile.svg Article Icon icon-music-note-circle-line-mobile.svg Music Note Icon icon-sheet-music-line-mobile.svg Sheet Music Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-more.svg Navigation More Icon icon-nav-mobile-song-select.svg Navigation SongSelect Icon icon-nav-mobile-services.svg Navigation Services Icon icon-nav-mobile-support.svg Navigation Support Icon

Vælg din placering

SMUKKE SIND

To meget forskellige mennesker med hver sit handicap møder hinanden, og begge oplever en ny begyndelse … som den anden sætter i gang

ET TILFÆLDIGT MØDE 

40-årige Igor Parat (Alexandre Jollien) er født med en spastisk lammelse og har svært ved at tale. Men det holder ham ikke tilbage. Han er belæst, klog (intelligent) og interesseret i andre mennesker. Han bor hjemme hos sin meget beskyttende mor og har et job, hvor han leverer økologiske grønsager for en butik. Vi mærker, at han lever lidt isoleret, men i et nært fællesskab med Nietzsche, Sokrates, Spinoza og andre filosoffer, som han flittigt citerer fra.

Igor bliver påkørt af en bedemand, som også har nogle handicaps, måske ikke så tydelige som Igors, men værre. Louis Caretti (Bernard Campan) har tidligere været både udadvendt og social, men er druknet i surhed og bitterhed efter at have passet familiens bedemandsforretning i mange år.

Roadtrip
De to er temmelig forskellige, men alligevel bliver uheldet begyndelsen på et venskab. I Louis’ rustvogn tager de to ud på et roadtrip, der ændrer livet for dem begge. Louis skal aflevere en kiste (med indhold) temmelig langt væk, og Igor gemmer sig bag i bilen og dukker op, når de er kommet ret langt på vej. De møder mange forskellige mennesker, og bliver rørt af mødet med dem og hinanden.

Det eksistentielle
Jeg kommer til at tænke på filmen De urørlige, som også inddrager en handicappet i handlingen og forskellige eksistentielle spørgsmål. Lidt særlige mennesker støder tilfældigt ind i hinanden, og så ser man hurtigt forskellighederne. Man møder sin næste, måske ikke som socialt jævnbyrdig, men også som et ægte menneske.

Filmens franske titel er Presque, der kan oversættes til ‘næsten’. Det siger Igor om sig selv; at han næsten er et normalt menneske. I øvrigt er det de uendelige småproblemer og glæder, der kan være mellem mennesker, som “Smukke sind” handler om. Filosoffer og kirkefolk kan have ret i, at hvis ikke vores grundvold er ok, så bliver det svært at leve…

Se mere på https://filmogtro.dk/

« »

CVLI does not necessarily endorse the entire content of any movie listed. Before showing any movie, in whole or in part, please preview and determine if the footage is appropriate for your intended audience.

Gør det rigtige

Kom sammen med over 100.000 kirker, lejre, kirkelige organisationer og børnepasningscentre i hele verden, der er medlemmer af CVLI og Church Video License.

Film ideer